hindistan aile ziyaret vizesi

Hindistan Aile Ziyaret Vizesi

Hindistan’a gerçekleştirilecek olan kısa süreli seyahat kapsamında aile ziyareti yapılabilmektedir. Akraba ya da tanıdık kişiler adına, Hindistan Konsolosluğu tarafından sunulmuş aile ziyareti vize başvuru formu işlemleriyle ziyaret yapılabilir. Başvuruyu gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hindistan’da ziyaret edeceği kişiden mutlaka bir davet mektubu alması gerekmektedir. Davet mektubu olmayan bireyler aile ziyareti üzerinden vize başvurusunda bulunamaz.

Ayrıca Hindistan’da ikamet gerçekleştiren ve davet mektubu gönderecek kişiler farklı belgeleri de sunması gerekir.

 • Akrabalık ilişkisini noter tasdiki
 • Hindistan’da çalışan, öğrenim gören ya da iş arkadaşları ziyareti konusunda davet mektubu
 • Öğrenim belgesi veya Hindistan’da çalıştığı şirket bazında kaşeli ve imzalı belge

Bütün bu belgeler eksiksiz şekilde Hindistan’da ikamet eden kişi tarafından hazırlanmalı ve Hindistan Belediyesi nezdinde ulaştırılmalıdır. Hindistan’a yapılacak kısa sürede seyahat 6 aylık süreyi kapsamaktadır. Bunun için Hindistan vizesi üzerinden başvuru yapılması gerekir. Hindistan Konsolosluğu bünyesinde yer alan resmi internet sitesi üzerinden, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dolaylı olarak başvuruda bulunmalıdır.

Hindistan Aile Ziyareti Vize İşlemleri?

Hindistan’a aile veya arkadaş ziyaretinde bulunmak için alınması gereken vizeye aile vizesi denmektedir. Bu konuda hem vize başvurusunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hem de Hindistan’da ikamet eden davet mektubu gönderecek kişinin yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu yükümlülükler eksiksiz şekilde yerine getirilmeli; doğru bilgiler eşliğinde evraklar dosyalanarak sunulmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli hususlardan biri; başvuru yapacak ailenin her bireyi için ayrı ayrı aile ziyareti vize başvuru formu doldurulması ve gerekli evraklar hazırlanmasıdır.

Aynı şekilde randevu işlemlerinin de yine ayrı olarak ele alınması gerekmektedir. 18 yaşından küçük bireyler için yapılacak işlemler vasi üzerinden imzalı belge ile tamamlanır. Hindistan’a aile ziyareti amaçlı vize başvurusunda bulunan kişiler, 180 günü aşarsa sınır dışı edilmektedir. Hindistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği gerekçeli herhangi bir sebepten dolayı, vize başvurusunu reddetme hakkına sahiptir. Aynı şekilde Hindistan sınır kontrolünde görev yapan kişilerin de bu hakka sahip olduğu bilinmelidir.

Hindistan Aile Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan’a aile ziyareti vize başvurusunda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bunu dolaylı olarak Hindistan Konsolosluğu nezdindeki resmi internet sitesi üzerinden yapmalıdır. Mutlaka aile ziyareti amaçlı vize türüne başvuru yapılmasına dikkat edilmelidir. Başvuru formu bilgisayar aracılığıyla ya da çıktı alınmak suretiyle el yazısıyla doldurulabilir. Hindistan Konsolosluğu tarafından verilen bilgiler doğrultusunda İngilizce, büyük harfle ve kimlik ile pasaport bilgileri doğrultusunda form tamamlanmalıdır.

Ayrıca diğer tüm evrakların eksiksiz olarak dosyaya eklenmesi gerekir. Daha sonra internet üzerinden alınacak randevu tarihi kapsamında gerekli evraklar ilgili mercilere iletilmelidir. Burada randevu tarihine gecikilmemesi ve zamanında gidilmesi önemle arz edilir. Aksi takdirde vize başvurusu iptal edilir. Tamamlanan dosyalar Hindistan başkonsolosu ve Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş akredite acentelere veya bir de merkezlerine götürülmelidir. Her aile birey için ayrı ayrı tamamlanmış dosyalar, biyometrik veri girişi üzerinden konsolosluk veya Büyükelçiliğe iletilir. 3 veya 4 gün içerisinde bireyleri onay bilgisi kişiye ulaşır.

Hindistan Aile Ziyaret Vizesi Gerekli Olan Evraklar

Aile ziyareti amaçlı Hindistan vizesine başvuru yapmak için gerekli olan tüm evraklar eksiksiz, doğru şekilde hazırlanmalıdır. Bu konuda herhangi bir hatalı ve yanlış giriş vizenin iptal olmasına sebep verir.

 • Son 10 yıla ait ve 2 boş sayfası bulunan, ziyaretin ardından en az 6 ay daha güncel kalacak pasaport
 • Her birey için ayrı ayrı hazırlanmış aile ziyareti vize başvuru formu ve diğer evraklar
 • Biyometrik 2 adet en fazla 6 ay gündüz olan vesikalık fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi ve ikametgah belgesi
 • Ulaşım bilgileri ile konaklama hakkında bilgiler
 • Aile veya arkadaştan gelecek davet mektubu (Konsolosluğun istediği formatta veya yerel makamlardan onay yanlış olması gerekir)
 • Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
 • Son 6 aylık güncel olarak şahsi banka hesap ekstresi

Bütün bu bilgileri eksiksiz olarak hazırlanmalı; aile ziyareti vize başvuru formu ile dosyalanarak gerekli acente veya veri merkezlerine ulaştırılmalıdır. Unutulmaması gereken hususlardan biri Hindistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliğinin gerek gördüğü takdirde, ek evrak talebinde bulunacak olmasıdır. Ayrıca aile bireyleri Hindistan Konsolosluğu nezdinde mülakata çağrılabilir.

Hindistan Aile Ziyaret Vize Ücretleri

Hindistan aile ziyareti vize ücretleri her birey için ayrı ayrı ele alınarak ödenmelidir. Bu konuda vize başvuru formu harcı ve danışmanlık ücreti bulunmaktadır. Ücretlerin güncel bilgiler dahilinde yapılması gerektiğine önemle dikkat etmelidir. Medikal vize ücretleri de ödemelere dahildir. 6 yaşından küçükler adına herhangi bir ücret talebinde bulunulmaz. Gerçekleştirilecek ödemeler kredi kartı veya banka havale üzerinden yapılabilmektedir. İsteğe bağlı şekilde Hindistan Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş akredite acenteler veya vize merkezleri üzerinden, nakit olarak ödeme yapılabilir.

Gerekçeli herhangi bir nedenden dolayı aile vize başvurusu iptal edilirse ücretler geri ödenmez. Tekrar vize başvurusunda bulunulduğu zaman yeniden ücret ödemesi yapılması gerekmektedir. Vize ücretleri başka bir kişiye devredilemez ya da satılamaz. Vize başvurusunda bir sorun yaşamamak için mutlaka gerekli olan evraklar ve vize başvuru formunun tam olarak hazırlandığına; ücretlerin ödendiğine emin olunmalıdır.