Hindistan Ankara Büyükelçiliği

Hindistan Ankara Büyükelçiliği

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’den de büyük ilgi görmektedir. Hindistan’a yolculuk yapmak gibi bir düşüncesi olanları bazı prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir. Hindistan Türkiye’de yaşayan Türkiye kimliği taşıyan kişilerden vize talebinde bulunmaktadır. Farklı vize seçeneleri söz konusudur. Hindistan vize işlemlerinden Türkiye’de yetkili bitim Hindistan Ankara Büyükelçiliğidir.

Türkiye’den Hindistan’a yolculuk yapmak isteyenler ve çeşitli sebepler ile Türkiye’de yer alan Hindistan vatandaşları ile ilgili bütün işlemlerden Başkonsolosluk sorumludur. Oturma izinleri, geçici vize işlemleri, çalışma izinleri gibi bütün işlemler için başkonsolosluğu başvurmak gerekiyor. Hindistan Ankara büyükelçiliğinde vize işlemleri için randevu almak gerekiyor. Taleplerin çok olması nedeniyle işlemlerde rötarlar söz konusu olabilir.

Bu nedenle Hindistan seyahat planlarının vize randevu ve işlemlerini göz önünde bulundurarak yapılması gerekmektedir. Kısa süreli vize alan kişilerin vize sonrası Ülkeyi terk etmeleri gerekmektedir. Hindistan hükümeti vize süreleri tamamlanan misafirlere çeşitli yasal yaptırımlar uygulamaktadır.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Hindistan’a yolculuk yapacak kişilerin vize başvurularını kabul eden tek yetkili birimi Hindistan Ankara Büyükelçiliği randevu sistemi kullanmaktadır. Vize işlemleri için randevu alacak kişilerin Elçilik online randevu bölümüne giriş yapması ve kendilerine uygun bir tarihe karar vermesi gerekmektedir. Sistem vize randevusu için otomatik olarak bir tarih önermektedir. Tarihi uygun olmayan kişiler yeni bir tarih için talepte bulunabilmektedir. Vize randevu sırasında başvuru yapacaklara hazırlamaları gereken belgeleri ve yatırılması gereken rakamı bildirmektedir.

Randevu gününde mutlaka belgelerin tam olarak hazır bulundurulması gerekmektedir. Belgeleri tam olarak hazırlayan kişilerin vize taleplerinin ret edilmesi oranı yok denece kadar azalmaktadır. Vize başvurularında tek yetkili olan Büyükelçilik istediği takdirde başvuru yapanlara ek belge talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Hindistan vize başvurusu yapan farklı vize seçeneklerine başvuru yapabilmektedir. Elçilik diplomatik serbest geçiş vizesi yanında turistik amaçlı gezi yapmak isteyenlere turist vize vermektedir. Bunun yanında iş seyahatleri için ticari vize ve eğitim vizesi verilen diğer vize seçenekleri içinde yer almaktadır. Vize seçenekleri için hazırlanacak belgeleri online randevu sisteminde öğrenmek mümkündür.

Hindistan Büyükelçiliği Vize Randevu

Vize başvurularını düzene koymak başvuru yapanların bekleme süresini azaltmak için Hindistan Ankara Büyükelçiliği online randevu sistemi ile çalışmaktadır. Vize başvurusu yapacak kişilerin oniline randevu sisteminde sorulan sorulara tam olarak yanıt vermesi gerekmektedir. Elçilik online randevu dışında ki başvuruları kabul etmektedir.

Randevu sisteminden otomatik olarak alınan tarihe kadar kişisel bilgilerin yer aldığı belgelerin hazırlanması vize ücretinin bankaya yatırılması ve yatırılan ücretler ile ilgili belgenin dosyaya eklenmesi gerekmektedir. Hindistan büyükelçiliği randevulara hafta için mesai saatleri içinde cevap vermektedir. Hafta sonu konsolosluk kapalıdır. Hindistan özel resmi ve dini günlerde de konsolosluk hizmet vermemektedir.

Hindistan’a yapılacak seyahatlerin bu çalışma günlerine olası rötarlara göre planlanması son derece önemlidir. Vize işlemleri özel bir durum söz konusu olmadığı takdirde 3 iş günü içinde tamamlanmaktadır. Konsolosluk vize başvurularında talep ettikleri pasaportların geçerlilik süresine dikkat etmektedir. Pasaportun süresinin ziyaretten en az altı ay sonrasına kadar geçerli olması gerekmektedir. Aksi durumda vize başvuruları ret edilmektedir.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Ülkeye ziyaret etmek isteyenlerin vize işlemleri için bir miktar para yatırması gerekmektedir. Elçilik başvurulan vize seçeneği ve başvuranın yaşına göze vize ücretleri belirlemiş durumdadır. Hindistan’a turist, ticari ve eğitim vizeleri yanında çok daha uzun süreli oturma vizesi için başvuruda bulunmak mümkündür.

Ülkeye geçici süre 3 ile 1 yıl için vize başvurusunda bulunacak kişilerin ödemesi gereken vize ücreti 103 dolar olarak belirlenmiştir. Eğitim amaçlı vize başvuru yapanların eğitim vizesi için ödemeleri gereken vize ücreti 80 dolardır. İş nedenleri ile vize başvuru yapacakların 123 dolar vermesi gerekmektedir. Hindistan elçiliği eğitim amaçlı vizeyi 5 yıla kadar vermektedir.

Çalışma vizesi alan kişilere sürekli giriş çıkış yapabilecekleri şekilde hazırlanmış bir vize verilmektedir. On beş gün gibi kısa süre için Hindistan’a gidecek kişilerin ödemesi gereken tutar 23 dolar olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar tamamen Hindistan Anakara büyükelçiliği tarafından belirlenmiş rakamlardır. Türkiye Cumhuriyetini bu rakamların belirlenmesinde herhangi bir etkisi söz konusu değildir. Ücretler yatırıldıktan sonra ilgili belge vize başvuru dosyasına mutlaka eklenmelidir.