Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu, Hindistan devleti Dışişleri Bakanlığı bünyesinde, Türkiye’de temsilcilik görevini yürütmektedir. Konsolosluklar nezdinde verilen karar ile ülkenin en büyük ticari potansiyele sahip olan ve şehrin büyüklüğü baz alınmak suretiyle Hindistan Konsolosluğu İstanbul’da yer almaktadır. 3 farklı statü üzerinden Hindistan İstanbul Konsolosluğu hizmet vermektedir. Başkonsolosluk, konsolosluk ve konsolosluk yardımcıları değişik görevler üstlenmiş durumda. Türkiye ile Hindistan arasındaki ilişkileri yürütmek ve vize başvurularını değerlendirmek için Hindistan Konsolosluğu çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, farklı vize başvuru türlerini Hindistan Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirmektedir. Türkiye’de ikamet eden Hindistan vatandaşları için ise Hindistan başkonsolosluğu doğrudan destek vermektedir. Ölüm, doğum, evlilik, ikametgah ya da pasaport ile kimlik değişimi gibi birçok farklı sebepten dolayı direkt olarak Hindistan vatandaşlarına yardımcı olmaktadır. Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların Hindistan vizesi başvurusu gerçekleştirilmesi için ise, Türkiye’de en az 2 yıl süresince ikamet etmesi gerekmektedir. Bunun haricinde yapılacak olan vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu, gerçekleştirilecek olan vize başvurusunun türüne bağlı olarak hizmet sunmaktadır. Türkiye Cumhuriyet vatandaşları Hindistan’a yapacakları kısa süreli vize başvurusu adına Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu nezdindeki resmi internet sitesi üzerinden vize başvuru formu elde etmelidir. Hem bilgisayar aracılığıyla hem de çıktı alınarak el yazısı üzerinden vize başvuru formu doldurulabilir. Pasaport ve kimlik bilgilerine bağlı kalmak suretiyle, başvuru formunda istenen tüm bilgiler konsolosluk tarafından istenen resmi dil üzerinden büyük harfle tamamlanmalıdır.

Daha sonra ıslak imza ile beraber diğer gerekli evrakların içerisine yerleştirilerek dosyalanması gerekir. Hindistan’a düzenlenecek kısa süreli seyahat için başvurular Hindistan İstanbul Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş akredite acenteler ya da vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Başvurularını dolaylı yoldan gerçekleştirmesi gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, randevu tarihi ile beraber yetkili mercilere dosyaları getirmelidir. Biyometrik veri işlemleri girildikten sonra gerekli dosya Hindistan İstanbul başkonsolosluğuna gönderilir. Gerçekleştirilen inceleme 3 ya da 4 gün içerisinde neticelenir ve kişiye bilgi verilir. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu ek bir evrak talebinde bulunabilir. Bu durum süreyi biraz daha uzatabilmektedir.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevusu

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları için vize başvurularını almaktadır. Bu başvurular İstanbul ve çevresi için geçerlidir. Vizenin türüne bağlı olarak temin edilecek vize başvuru formu ile birlikte diğer evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalı ve doğru bilgiler eşliğinde dosya haline getirilmelidir.

Daha sonra bilgisayar üzerinden randevu tarihinin alınması gerekiyor. Randevu alınmadan yetkili akredite acentelere veya başvuru merkezlerine doğrudan gidilemez. Bu bağlamda internetten gün ve tarih üzerinden randevu saati belirlenmeli ve bu saate geç kalmadan ilgili mercilere gidilmelidir. Geç kalındığı takdirde vize başvurusu iptal edilir. Randevu tarihini mümkün olduğu kadar erken zamanda almaya özen gösterilmelidir.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu yoğunluğuna bağlı olarak randevu tarihi, seyahate karar verilen sürenin daha ilerisine verilebilir. Randevu ile beraber dosyalar ilgili acente veya vize merkezine gönderildikten sonra, biyometrik veri girişi ile beraber Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu dosyalar iletilir. Herhangi bir gerekçeli sebepten dolayı Hindistan Başkonsolosluğu vize iptaline karar verme yetkisine sahiptir.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul ve çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmektedir. Umumi (Bordo) pasaporta sahip kişiler kısa süreli seyahat için başvuru yapabilir. Vize başvurusunun türüne bağlı olarak elde ederek vize başvuru formu harcı, güncel bilgiler doğrultusunda yatırılmalıdır.

Ayrıca sağlık hizmetleri ve danışmanlık hizmeti ücretlerinin de yatırılması gerekmektedir. 6 yaşından küçük bireyler için herhangi bir ücret talep edilmez. Ödemeler kredi kartı veya banka havale üzerinden gerçekleştirilebilir. Güncel bilgiler doğrultusunda yetkili akredite acenteler veya vize merkezleri üzerinde nakit olarak ödeme yapılabilmektedir. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu vizeyi iptal ederse geri ödemesi yapılmaz.

Vize ücretleri başka birine devredilemez ya da satılamaz. Yeni bir başvuru için tekrar ödemesinin yapılması gerekmektedir. Vize ücretleri konusunda güncel bilgileri almaya özen gösterilmelidir. Ayrıca gerekli evraklar ve vize başvuru formunun eksiksiz şekilde doldurularak gerekli mercilere ulaştırılmasına dikkat edilmelidir.