hindistan konsolosluğu

Hindistan Konsolosluğu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, Hindistan’a farklı amaçlarla seyahat gerçekleştirebilir. Bunun için Hindistan Başkonsolosluğu veya büyükelçiliğine bağlı olarak vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Ayrıca vizenin türüne bağlı olarak gerekli olan belgeler eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır. Hindistan’a kısa süre (90 günlük) seyahat yapacak kişiler umumi (Bordo) pasaporta sahip olan bireylerdir.

Farklı durumlarda 6 aydan fazla konaklama izni verilse dahi, başvuru yapan kişinin vatandaşlığına bağlı olarak bu durum değişkenlik göstermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, Hindistan’a yapılacak seyahatin ardından, yeniden vize başvurusu sağlanabilmesi için aradan 2 aylık süre geçmesi gerektiğidir. Aksi takdirde vize başvurusu onaylanmaz. Hindistan’da şu an için toplamda 161 ülke adına gerçekleştirilen elektronik vize programı bulunmaktadır. Bu bağlamda online olarak yapılacak başvuru ile gerekli olan tüm belgeler hazırlandıktan sonra yetkili mercilere ulaştırılmalıdır.

Hindistan Konsolosluğu Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hindistan Konsolosluğuna bağlı olan resmi iste üzerinden vize başvuru formunu elde ederek işlemleri başlayabilir. Burada vizenin türüne bağlı olarak başvuru formunun doldurulmasına dikkat edilmelidir. Eğitim, turistik, aile ziyareti ya da ticari ile gemi vizesi gibi farklı seçenekler doğrultusunda başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru formu bilgisayardan veya çıktı alınarak el yazısıyla doldurması gerekiyor.

Hindistan Konsolosluğu nezdinde verilen resmi dil üzerinde, büyük harfle eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Güncel pasaport ve kimlik bilgilerinin eksiksiz olarak başvuru formuna yazıldığına özen gösterilmelidir. Daha sonra ıslak imza ile birlikte diğer evrakların arasına eklenip, Hindistan Konsolosluğu bünyesinde görevlendirilen akredite acentelere veya başvuru merkezlerine ulaştırılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan yabancı uyruklu bireylerin, vize başvurusunda bulunmaları için Türkiye’de en az 2 yıl süreli ikamet etmeleri gerekmektedir.

Hindistan Konsolosluğu Randevu

Farklı amaçlar doğrultusunda Hindistan’a yapılacak seyahat için, doğrudan Hindistan Konsolosluğu ya da büyükelçiliğinden başvuru gerçekleştirilmez. Dolaylı yoldan öncelikle resmi internet sitesinden başvuru formu, vizenin türüne bağlı olarak elde edilmelidir. Eksiksiz, hatasız ve ıslak imza ile beraber diğer evraklar eşliğinde başvuru merkezlerine ya da akredite acentelere dosya halinde ulaştırılmalıdır. Fakat bu merkezlere başvuru yapmadan önce mutlaka internet üzerinden randevu tarihi alınmalıdır. Gün ve saatin belirlendiği süre kapsamında başvuru yapılması gerekiyor. Aksi takdirde eğer geç kalınırsa vize başvurusu iptal edilir. Randevu tarihinde gidilip belgeler verilse ve vize başvurusu için onaylansa dahi, herhangi bir gerekçeli sebepten dolayı Hindistan konsolosluğu vize başvurusunu iptal etme hakkına sahiptir. Aynı zamanda Hindistan’da bulunan sınır kontroldeki görevliler de vize başvurusunda bulunan bireyi almam konusunda aynı hakka sahiptir.

Hindistan Konsolosluğu Vize Ücretleri

Hindistan’a gerçekleştirilecek farklı amaçlar altındaki kısa süreli seyahat için, gerekli ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda 6 yaşından küçük bireyler için vize başvuru ücreti talep edilmemektedir. En güncel vize ücretlerini almak adına resmi internet sitesi üzerinden bilgileri takip etmek büyük öneme sahiptir.

  • Vize başvuru formu harcı
  • Vize danışmanlık bedeli
  • Medikal vize ücretleri

Bu ücretler mutlaka eksiksiz olarak farklı yollarla ödenmelidir. Kredi kartı veya banka havale üzerinden, aynı zamanda akredite acenteler veya başvuru merkezleri aracılığı nakit olarak elden ödeme yapılabilir. Herhangi bir sebepten dolayı Hindistan Başkonsolosluğu vize başvurusunu iptal ederse, ücret konusunda geri ödeme yapılmaz. Ayrıca aynı ücret bir sonraki vize başvurusu için kullanılamaz. Vize başvurusunda gerçekleştirilen ödemeler bir başka kişiye devredilemez. Bu yüzden mutlaka ödemeler, randevu ve gerekli belgeler konusunda dikkatli olmasına özen gösterilmelidir.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu

Hindistan Konsolosluğu gerekli uluslararası teamüllere bağlı olarak İstanbul’da bulunmaktadır. Hindistan ile Türkiye arasındaki bağlantıyı kurarak gerekli çalışmaları yasal süreç açısından ele alıp yardımcı olmaktadır. Ayrıca İstanbul ve çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile üçüncü ülke vatandaşları vize başvurusunda bulunabilir. Bu konuda Hindistan Başkonsolosluğuna bağlı olan resmi internet sitesi üzerinden başvuru formu ve diğer belgeler elde edilebilir.

Ayrıca Hindistan Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Hindistan vatandaşları için doğrudan hizmet vermektedir. Ölüm, doğum, evlilik ve pasaport ile kimlik belgeleri gibi daha birçok farklı amaç doğrultusunda destek sağlar. Hindistan vatandaşları doğrudan Konsolosluğa başvuru yaparak işlemlerini tamamlayabilir. Hindistan Konsolosluğu şehrin büyüklüğü ve ticari etkinliği ön plana alınarak başkonsolosluk, konsolosluk ve konsolosluk yardımcısı olmak üzere 3 farklı statü üzerinden hizmet vermektedir.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği

Türkiye’nin başkenti Ankara olduğundan dolayı Hindistan Büyükelçiliği yasal prosedür çerçevesinde Ankara’da yer almaktadır. Türkiye ile Hindistan arasındaki diplomatik ilişkileri ve diğer tüm bağlantıları yasal prosedür altında gerçekleştirmektedir. Bunlar arasında ekonomik, askeri ve turistik etmenler de yer almaktadır. Ayrıca Ankara ve çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, resmi internet sitesi üzerinden dolaylı olarak Hindistan vize başvurusunda bulunabilir. Gerekli vize başvuru formu alınarak eksiksiz ve tam şekilde doldurulmalı; yetkilendirilmiş akredite acentelere ve vize merkezlerine ulaştırılmalıdır. Değişik amaçlar doğrultusunda Hindistan’a kısa süreli (90 günlük) seyahat gerçekleştirilebilir.