hindistan öğrenci eğitim vizesi

Hindistan Öğrenci Eğitim Vizesi

Hindistan günümüzde gelişmeye devam ülkelerden biri durumundadır. Ülkenin teknolojik ve sosyal platformda yaptığı yenilikler, dünyanın odak noktası haline gelmesini sağlamaktadır. Eğitim alanı da Hindistan’da önemli bir seviyeye ulaşmıştır. Bu durum ülkemizden ve dünyadan birçok öğrencinin Hindistan’a eğitim almaya gitmesine neden oluyor. Hindistan’da çeşitli alanlarda eğitim almak için öğrenci eğitim vizesi alınması zorunludur. Bu vize belli koşullarla verilmektedir.

Hindistan Öğrenci Eğitim Vize İşlemleri?

Hindistan’da eğitim almak için gereken vize işlemleri, öncelikle ülkedeki herhangi bir okula kabul edilmeyi gerektirmektedir. Hindistan’da alınan eğitimler üniversite eğitimi veya dil eğitimi olabilir. Bununla birlikte Hint kültürüne ait bazı eğitimleri almak da mümkündür. Yoga, Hint sanatları, Vedik kültürü eğitimleri veren kurumlar da ülkede mevcut bulunmaktadır. Bu eğitimlerin hepsini alabilmek için öğrenci eğitim vizesine başvurulması zorunludur.

Vize işlemlerine başlanmadan önce, Hindistan’da yabancı öğrencilere eğitim veren okullar araştırılmalıdır. Her okulun kendisine özgü şartları bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan öğrenciler, okullara başvuruda bulunabilirler. Okullarda eğitim alabilmek için İngilizceye yeterli seviyede hakim olmak gerekmektedir. Okulların resmi web siteleri üzerinden öğrencilik başvurusunda bulunmak mümkündür. Yapılan başvurular sonrası, kabul edilme halinde okul, öğrenciyi bilgilendirecektir.

Okuldan kabul cevabı alındıktan sonra, size bazı belgelerin yollanması gerekecektir. Vize başvuru işlemlerinde bu evraklar önemli yere sahiptir. Yapılacak olan vize işlemleri Hindistan Büyükelçiliği, Hindistan konsolosluğu ve çeşitli vize işlem merkezlerince yürütülmektedir Başvurularda bazı evrakların İngilizce olarak hazırlanması zorunludur. Bu evrakların başında vize başvuru dilekçesi bulunmaktadır. Öğrencinin dilinden yazılan bu dilekçe, eğitim amacını açıklamalıdır. Dilekçede hangi okulda ne kadar süreyle eğitim alınacağı gibi bilgilere yer verilmelidir.

Hindistan Öğrenci Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan öğrenci eğitim vizesi alabilmek için öncelikle istenen evrakların hazırlanması gerekmektedir. Bu evraklarla bir vize dosyası oluşturulduktan sonra online randevu sistemine başvurabilirsiniz. Randevular Hindistan konsolosluğu resmi sayfası üzerinden online olarak talep edilebilir. Randevu tarihinde şahsen konsolosluğa gidilmesi şarttır. Bu görüşmede vize dosyasının teslimi sağlanacaktır. Ayrıca parmak izi alımı ve biyometri işlemleri gerçekleşecektir.

Vize başvurularının reddedilmemesi adına bazı önemli hususlara dikkat edilmesi tavsiye edilir. Bunlarda birisi pasaportun gereken kriterlerde olmasıdır. Pasaportun vize bitiş tarihinden sonra en az 3 ay boyunca geçerliliğinin olması istenmektedir. 10 yıldan daha eski pasaportlar geçerli değildir. Yıpranmış, okunması güç pasaportlarla başvuru yapılamaz. Pasaportun sayfalarının eksik olmaması önemli bir detaydır. Bu durumdaki pasaporta sahip olanlar, pasaportlarını yenilemelidir.

Hindistan öğrenci eğitim vizesi alabilmek için vize başvuru formunun hatasız doldurulması gerekir. Formu, Hindistan konsolosluğunun resmi sitesinden görüntüleyebilirsiniz. Sonrasında formu bilgisayarınıza indirerek, doldurabilirsiniz. Bu formda, doldurulması zorunlu olan alanlar açıkça belirtilmiştir. Eksik, hatalı ve yanlış bilgilerin beyan edilmesi, vize sürecini olumsuz etkiler. Form İngilizce olarak doldurulmalıdır. Formun doldurulması bittikten sonrai fotoğraf eklenmesi şarttır. Fotoğrafın yakın bir tarihte çekilmiş olması önemlidir.

Formda kullanılacak olan imzaların, kişinin her zaman kullandığı imza olmasına dikkat edilmelidir. Eğer başvuruyu yapan öğrenci 18 yaşından küçük ise, imzalar ebeveynleri tarafından atılacaktır. Ayrıca bu öğrencilerin randevuya ebeveynleriyle beraber gitmesine gerek duyulmaktadır. 18 yaşından küçük bireylerin ebeveynleri, belgelere ek olarak izin belgesi imzalamak zorundadır. Vize sürecinin aksamaması adına bu detaylara dikkat edilmelidir.

Hindistan Öğrenci Eğitim Vizesi Gerekli Evraklar

Hindistan öğrenci eğitim vizesi için özenli bir vize dosyası oluşturulmalıdır. Bu dosyada pasaport, vize başvuru dilekçesi, vize talep dilekçesi önemlidir. Bununla beraber varsa daha önceden alınan vizelere ait fotokopiler, dosyaya eklenebilir. Bu, güvence veren ve vize sürecini kolaylaştıran bir detay olacaktır. Hatta eski pasaportlar varsa, bunların da kopyaları dosyaya eklenmelidir.

Vize dosyasında okuldan alınan kabul belgeleri yer alacaktır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığından alınan izin belgeleri de eklenmelidir. Öğrenciye ait eğitim özeti ve diplomaların da vize dosyasıyla sunulması beklenir. Ek olarak alınan sertifikalar, başarıyla tamamlanan kurslara ait belgeler eklenebilir. Bunda amaç, öğrencinin eğitim durumunun resmi olarak belgelenmesidir.

Öğrenciye ait İngilizce hazırlanan ikametgah belgesi vize dosyasında bulunacaktır. Nüfus cüdanı fotokopisi, adli sicil durumu belgeleri de dosyaya eklenmelidir. Bunların dışında finansal durumu gösteren belgelerin vize evraklarında önemli bir yeri bulunmaktadır. Öğrencinin masrafları ailesi tarafından karşılanıyorsa, bunu gösteren evraklar hazırlanacaktır. Bu durumda öğrenciye sponsor olan aile bireyinin taahhütnamesi bulunmalıdır. Taahhütname, öğrencinin tüm masraflarının ailesi tarafından karşılandığının kanıtıdır.

Finansal bilgileri belgeleyen evraklar, aile bireyine ait son 3 aylık belgelerdir. Bunlar maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, banka hesap hareketleridir. Bunlara ek olarak varsa araç ve tapu belgeleri, kira kontratları eklenebilir. Eğer öğrenciye sponsor olan aile bireyi iş yeri sahibiyse, buna ilişkin belgelere ihtiyaç duyulur. İş yeri vergi levhası fotokopisi, son bir yıllık finansal durum belgesi hazırlanır.

Tüm bu belgelere ek olarak öğrenciye ait bir sağlık sigortasının yapılması istenmektedir. Bu sigorta en az 30.000 Euro kapsamında olmalıdır. Son olarak uçak rezervasyonu bilgileri dosyaya eklenecektir.