hindistan ticari vize

Hindistan Ticari Vize

Hindistan’a iş amaçlı ziyaret gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hindistan vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Başvurular Hindistan Konsolosluğu üzerinden resmi internet sitesi aracılığıyla ticari açıdan elde edilecek vize başvuru formu ile yapılmaktadır.

Farklı amaçlar doğrultusunda ticari vize ile Hindistan’da farklı çalışmalar yapmak mümkün.

 • Yeni iş ilişkileri kurmak
 • İş toplantılarına katılmak
 • Farklı iş sözleşmeleri gerçekleştirmek
 • Şirket satışlarında yükseltmek

Aynı zamanda en fazla 14 gün süreyle çalışma sağlamak da mümkündür. Ancak Hindistan’da sözleşmeli veya proje kapsamında çalışma yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ticari vize başvurusu değil, çalışma vizesi üzerinden başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu iki vize türünün arasındaki farklılık açık şekilde anlaşılması gerekir.

Ayrıca ticari vize başvurusunda bulunacak olan kişiler, yanında götürecekleri aile bireyleri veya bağımlı bireyler için ticari vize başvurusu değil, vize giriş başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Öncelikle ticari başvuru yapacak kişi işlemleri tamamlanmalı; daha sonra Hindistan vize girişi için aile bireyleri ya da diğer bağımlı kişiler adına işlem gerçekleştirilmelidir.

Hindistan Ticari Vize İşlemleri

Farklı amaçlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet yabancı uyruklu vatandaşlar vize başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken vize türüne bağlı olarak vize başvuru formu doldurmaktır. Eğer ticari vize başvurusu yapılacak ise Hindistan Başkonsolosluğu veya büyükelçilik nezdindeki resmi internet sitesi üzerinden doğru başvuru vizesi alınarak eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu kişilerin, vize başvurusunda bulunması için öncelikle Türkiye’de en az 2 yıl boyunca ikamet etmesi gerekmektedir.

Daha sonra değişik sebeplerden dolayı Hindistan vizesi için başvuruda bulunulabilir. Aksi takdirde bu süre dolmadan Hindistan vizesi başvuruları iptal edilir. Hindistan’a ticari amaçlı gerçekleştirilecek kısa süreli seyahati, umumi (Bordo) pasaporta sahip bireyler yapabilmektedir. Schengen vizesi kadar zor olmasa dahi, Hindistan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş kriterler doğrultusunda tüm evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Herhangi bir sebepten dolayı Hindistan Konsolosluğu ticari Vize başvurusunu iptal etme hakkına sahiptir. Başvuru yapacak olan kişiler bunu kabul etmiş sayılmaktadır.

Hindistan Ticari Vize Nasıl Alınır?

Hindistan’a ticari amaçlı yapılacak kısa süreli seyahat için Hindistan Başkonsolosluğu nezdinde bulunan resmi internet sitesi üzerinden ticari başvuru vize formu alınmalıdır. Bilgisayardan veya çıktı alınmak suretiyle ticari başvuru vizesi eksiksiz olarak pasaport ve kimlik bilgisi doğrultusunda hazırlanması gerekir. Ayrıca İngilizce olarak, büyük harfle ve ıslak imza ile tamamlanmalı; diğer evrakların arasına yerleştirilmelidir.

Daha sonra yine bilgisayar üzerinden mutlaka randevu alınmalıdır. Elde edilecek olan randevu gün ve saati kapsamında zamanında tüm dosyaların ulaştırılmasına özen gösterilmelidir. Hindistan Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş ve merkezleri ya da akredite acentelere dosyaları ulaştırabilirsiniz. Burada gerçekleştirilen farklı biyometrik veri girişleri tamamladıktan sonra, 3 veya 4 gün içerisinde vize başvurusu onay sonucu kişiye bildirilmektedir. Burada Hindistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından farklı belgeler talep edilirse, bu süre uzayabilir. Hindistan’a ticari amaçla başvuru yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mutlaka gerekli evraklar ve başvuru formlarını eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.

Hîndistan Ticari Vize Gerekli Olan Evraklar

Hindistan’ın kısa süreli ticari amaç altında vize başvurusunda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ticari vize başvuru formu ile beraber diğer tüm gerekli evrakları tamamlanması gerekmektedir. Herhangi bir eksik veya hatalı evrak nedeniyle vize başvurusu iptal edilebilir.

 • Son 10 yıla ait, vize sonrası güncelliğini koruyan ve 2 boş sayfası bulunan pasaport
 • Ticari amaçla gerçekleştirilecek seyahat için vize başvuru formu
 • 6 aydan daha yeni beyaz fon üzerine çekilmiş biyometrik 2 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Seyahat amaç ve planını anlatan dilekçe örneği
 • Hindistan’da bulunan şirket tarafından gerekli tüm bilgilerin doldurulduğu, kaşe ve imzalı kabul mektubu
 • Hindistan’daki firmaya ait kuruluş belgesi
 • Son 3 aya ait olan, en az 1 haftalık 4400 TL’yi kapsayacak güncel banka hesap dökümü
 • Antetli kağıt üzerinden Hindistan başkonsolosluğuna hitaben, İngilizce yazılmış iş/mesleki durum beyan belgesi. (Vize başvurusu yapacak kişinin görevi, seyahat amacı ve hangi şirketlerin seyahat edileceğine dair bilgi.)
 • Seyahat planını destekleyici belgeler
 • Uçak ve konaklama rezervasyonu
Hindistan Ticari Vize Ücretleri

Hindistan’a yapılacak ticari vize başvurusu için vize başvuru form harcı yatırılması gerekmektedir. Bu işlem mutlaka güncel bilgiler doğrultusunda yapılmalıdır. Aksi takdirde vize başvurusu esnasında randevu tarihinde problem yaşanabilir. Ödemeler kredi kartı veya banka havale üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca Hindistan Konsolosluğu bünyesinde yetkilendirilmiş vize merkezleri ya da akredite acenteler üzerinden de nakit olarak sağlanabilir.

Eğer geçerli herhangi bir sebepten dolayı ticari vize başvurusu reddedilirse ücret ödemesi geri yapılmaz. Ayrıca ödenen vize ücretleri herhangi bir şekilde başka birine devredilemez ya da satılamaz. Daha sonra yapılacak yeni bir ticari vize başvurusu adına tekrar ödeme yapılması gerekmektedir. O yüzden mutlaka ödeme konusunda güncel bilgiler alınmalı; ticari vize başvuru formu ile diğer gerekli evraklar eksiksiz olarak doğru şekilde hazırlanmalıdır.