hindistan turistik vize

Hindistan Turistik Vize

Hindistan’a yapılacak olan kısa süreli seyahat ile Hindistan’ın farklı yerlerini gezebilir, yoga çalışmalarına katılabilir ya da ülkedeki yakınlarınızı ziyaret edebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları Hindistan vizesi başvurusu gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bu işlem dolaylı olarak Hindistan Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliğine bağlı olan resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Umumi (Bordo) pasaporta sahip bireyler kısa süreli hakkına sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan yabancı uyruklu kişilerin Hindistan’a vize başvurusu gerçekleştirmesi için en az 2 yıl süreyle Türkiye’de ikamet etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru değerlendirmeye alınmaz.

Turistik vize için Hindistan’a yapılacak başvurularda 6 aya kadar seyahat suresi verilse dahi, bu sürenin üzerinde kalınması ülke vatandaşlığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Hindistan’a turistik amaçlı seyahat için daha sonra tekrar gidilmek istendiğinde aradan 2 aylık bir sürenin geçmesi gerektiği unutulmamalıdır. Hindistan devleti şu anda toplamda 161 ülke için geçerli olan bir elektronik vize programı kullanmaktadır. Bireyler vize başvurusunu online olarak yapabilir; gerekli evrakları eksik şekilde tamamlayarak başvurusunu gerçekleştirebilir.

Hindistan Turistik Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hindistan’a turistik amaçlı seyahat gerçekleştirmek için Hindistan vizesi başvurusu yapmalıdır. Elektronik ortamda gerçekleştirilecek başvuru, Hindistan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği kapsamındaki resmi internet sitesi üzerinden elde edilecek vize başvuru formu ile sağlanır. Turistik vize başvuru formu internet üzerinden ya da çıktı alınarak doldurulabilir. Mutlaka Hindistan Konsolosluğu nezdinde istenen İngilizce dili üzerinden, büyük harflerle ve eksiksiz olarak vize başvuru formunu doldurulması gerekmektedir.

Burada elde edeceğiniz başvuru formunu mutlaka turistik vizeye ait olduğuna dikkat edilmelidir. Islak imza ile beraber diğer dosyaların arasına yerleştirilen başvuru formu, Hindistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş akredite acentelere veya vize merkezlerine ulaştırılmalıdır. Hindistan Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği herhangi bir sebepten dolayı vize başvurusunu iptal edebilir. Ayrıca Hindistan kontrol sınırında görevli kişiler de gerekçeli bir sebep doğrultusunda bu hakka sahiptir.

Hindistan Turistik Vize Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, Hindistan’a gerçekleştirecekleri turistik seyahat için, dolaylı yoldan vize başvurusu gerçekleştirmek mecburiyetindedir. Hindistan konsolosluğuna bağlı olan internet sitesi üzerinden gerekli olan turistik vize başvuru formu eksiksiz ve detaylı şekilde doldurulmalıdır. Mutlaka tam olarak İngilizce dil üzerinden, büyük harf eşliğinde ıslak imza üzerinden dosyaya eklenmesi gerekir. Vize başvuru formu ve diğer evraklar tamamlandıktan sonra dosya halinde, Hindistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine ya da akredite acentelere başvuru yapılmalıdır.

Tabii öncelikle bilgisayar üzerinden randevu tarihi alınmasına dikkat edilmelidir. Elde edilecek gün ve saat kapsamındaki turistik vize randevu tarihine geç kalmadan zamanında gidilmelidir. Aksi takdirde yapılan başvuru iptal edilir. Acenteler ve vize merkezleri üzerinden biyometrik veri girişleri yapıldıktan sonra, en fazla 3 ya da 4 iş günü içerisinde vizenin onaylanıp onaylanmadığı konusunda kişiye bilgi verilmektedir. Bu süre Hindistan Konsolosluğu’nun talep edeceği farklı belgelere bağlı olarak uzayabilir.

Hindistan Turistik Vize Gerekli Evraklar

Turistik amaçlı Hindistan Devletine yapılacak kısa süreli seyahat için gerekli olan evraklar eksiksiz ve tam olarak doldurulmalıdır. Daha sonra dosyalanmış halde alınacak randevu tarihi üzerinden yetkili akredite acentelere veya vize başvuru merkezlerine gidilmelidir.

  • En fazla 10 yıllık süresi bulunan, 2 boş sayfası olan ve vize sonrası geçerliliği devam eden pasaport
  • Beyaz fon üzerinden son 3 aya ait biyometrik 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Gerekli kurallar doğrultusunda tam olarak yazılmış turistik vize başvuru formu
  • İkametgah belgesi ya da nüfus kimlik fotokopisi
  • Başvuru sahibinin tüm seyahat masraflarını karşılayacağına dair finansal durumu gösteren belge. (Son 3 aya ait hesap döküm belgesi üzerinden 1 haftalık için en az 2500 TL bakiye bulunmalıdır.)
  • Turistik seyahati destekleyecek seyahat planı belgesi ( Gazetecilik, belgesel çekimi, Hindistan’ın farklı yerlerini gezmek ya da yoga çalışmaları gibi etmenler)

Eğer herhangi bir evrak eksik ya da hatalı olursa, başvuru iptal edilmektedir. Bu yüzden mutlaka turistik vize başvuru formu ile beraber diğer tüm evraklar eksiksiz şekilde hazırlanmalı; randevu tarihi kapsamında akredite acente veya vize merkezine başvurulmalıdır.

Hindistan Turistik Vize Ücretleri

Farklı amaçlar doğrultusunda Hindistan’a gerçekleştirilecek olan kısa süreli seyahat için, vize başvuru formu harcı ödenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda vize danışmanlığı ve sağlık durumunu karşılama ödemesi de ücrete dahildir. Mutlaka bu konuda güncel ödeme bilgilerinin elde edilmesine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde yanlış ödeme işlemleri yapılabilir. Bu da turistik amaçlı vize başvurusunun iptal edilmesine neden olabilmektedir.

Hindistan Konsolosluğu herhangi bir sebepten dolayı vize başvurusunu iptal ederse, ücretler geri ödenmez. Daha sonraki gerçekleştirilecek vize başvuru işlemleri konusunda yeniden ödeme yapılması gerekmektedir. Yapılan ödemeler bir başka kişiye devredilemez ya da satılamaz. Ayrıca 6 yaşından küçük bireyler için Hindistan Konsolosluğu vize ücreti talep etmemektedir. Ödemeler internet üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile yapılabilir. Yetkili akredite acenteler veya başvuru merkezleri üzerinden de nakit olarak sağlanabilmektedir.