Hindistan Vize Başvuru Formu

Hindistan Vize Başvuru Formu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, farklı amaçlar doğrultusunda Hindistan’a kısa süreli seyahat başvurusunda bulunabilir. Bu konuda amaca bağlı olarak Hindistan Konsolosluğu resmi internet üzerinden vize başvuru formunun temin edilmesine dikkat edilmelidir. Nitekim her vize başvuru formu üzerinden istenen diğer evraklar konusunda bilgiler değişkenlik göstermektedir. Vize iptali yaşanmaması için doğru vize başvuru formu ile gerekli evraklar hazırlanarak dosya haline getirilmesine özen gösterilmelidir.

Hindistan’a kısa süreli seyahat gerçekleştirecek olan umumi (Bordo) pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, işlemleri dolaylı yoldan tamamlanması gerekmektedir. Yani Hindistan konsolosluğu ve büyükelçiliğine bağlı olarak internet sitesi üzerinden öncelikle vize başvuru formu doldurulmalı ve diğer evraklar hazırlanmalıdır.

Daha sonra randevu tarihi yine aynı şekilde internet üzerinden alınması gerekir. Fakat Türkiye’de bulunan Hindistan vatandaşları doğrudan Hindistan konsolosluğu ile büyükelçiliği nezdinde doğrudan destek alabilir. Ölüm, doğum, evlilik ya da kimlik ile pasaport bilgileri gibi birçok desteği direkt olarak konsolosluk üzerinden sağlamaktadır.

Hindistan Vize Başvuru Formu Hakkında Bilgileri

Hindistan’a kısa süreli değişik amaçlar doğrultusunda seyahat gerçekleştirmek için, vizenin türüne bağlı olarak vize başvuru formu elde edilmelidir. Hindistan başkonsolosluğu ve büyükelçiliği kontrolü altındaki resmi internet sitesi üzerinden vize başvuru formu temin edilebilir. Bilgisayar üzerinden ya da çıktı alınmak suretiyle başvuru yapacak kişinin el yazısıyla doldurması gerekmektedir. Bilgi eklemesi pasaport ve kimlik bilgileri üzerinden eksiksiz şekilde yapılmalıdır.

Herhangi bir yanlış veya hatalı bilgi vize başvurusunun iptaline sebep olur. Ayrıca doğru olmayan bilgilerin kasıtlı olarak eklendiği fark edilirse cezai işlem uygulaması yaşanabilir. Bütün bu durumlara maruz kalmamak için mutlaka vize başvuru formu eksiksiz olarak doğru şekilde, başvuruda bulunacak kişinin bilgileri doğrultusunda hazırlanmalıdır. Hindistan vize başvuru formu vizenin türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.

  • Turistik vize
  • Eğitim ücreti
  • Ticari vize
  • Hindistan Medikal vizesi
  • Transit vize
  • Gemici vizesi
  • Konferans vizesi

Her birinin kendi içerisinde farklı bilgileri yer almaktadır. Bu bilgiler vize başvuru formu üzerine doldurduktan sonra diğer tamamlanmış evraklarla beraber dosya haline getirilmelidir.

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan vize başvuru formu vizenin türüne bağlı olarak değişik bilgiler doğrultusunda doldurulmalıdır. Vizeyi, Hindistan başkonsolosu veya büyükelçiliği üzerinden resmi internet sitesi aracılığıyla elde edebilirsiniz. Hem bilgisayardan hem de çıktı alınarak el yazısı vasıtasıyla doldurmak mümkün. Mutlaka Hindistan konsolosluğu tarafından istenen resmi dil üzerinden, büyük harfle eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Pasaport ve kimlik bilgilerinin doğruluğu için tekrar tekrar kontrol edilmesi önerilir. Daha sonra ıslak imza ile beraber diğer evrakların arasında yerleştirilmelidir.

Farklı amaçlar doğrultusunda yapılacak başvuru için, eğer daha önce Hindistan ziyareti yapılmış ise aradan en az 2 ay geçmesi gerektiği unutulmamalıdır. Daha sonra yeniden başvuru yapılabilir ve vize başvuru formu üzerinden işlemler tamamlanabilir. Hindistan şu an için içerisinde 161 ülkenin bulunduğu elektronik bir vize programına sahiptir. Bu bağlamda Hindistan vize başvurusu online olarak yapılabilmekte; gerekli evraklar ile birlikte Hindistan Konsolosluğu tarafından yetki almış akredite acentelere veya vize merkezlerine başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların, Hindistan vize başvurusunda bulunmak için Türkiye’de en az 2 yıl süreyle ikamet etmesi gerekmektedir.

Hindistan Vize Başvuru Formu Bilgileri

Hindistan’a gerçekleştirilecek olan kısa süreli seyahat için vize başvuru formu harcının yatırılması gerekiyor. Mutlaka ücret konusunda güncel bilgilerin alınmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca danışmanlık ücreti ve sağlık sigortası ücretleri ödenmelidir. Hindistan Konsolosluğuna bağlı olarak yetkilendirilmiş akredite acentelere veya vize merkezlerine nakit olarak ödeme yapılabilir. Online olarak ise kredi kartı ile banka havale üzerinden ücret ödemelerini tamamlamak mümkün.

Hindistan konsolosluğu veya büyükelçiliği herhangi bir sebepten dolayı vizeyi iptal ederse geri ödeme yapılmaz. Gerçekleştirilen ödemeler başka birine devredilemez ya da satılamaz. Bir sonraki Hindistan vize başvurusu için tekrar güncel ücret ödemesi yapılması gerekmektedir. 6 yaşından küçük bireyler için vize başvuru formu ücreti talep edilmemektedir. Vize başvuru formunun türüne bağlı olarak ücret ödemesi değişkenlik gösterebilir. Bu konuda detaylı bilgiyi almalı ve buna göre ücret ödemesini gerçekleştirmeye dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yanlış ödeme vize iptaline sebep olur.